Latarnia morska Stilo

Latarnię wzniesiono w XX wieku na jednej z okolicznych wydm by ostrzegać statki, które w czasie swych wojaży zbytnio zbliżyły się do brzegu. Aktualnie służy ona jako punkt widokowy, z którego można podziwiać całą okolicę, w tym okoliczne plaże o długości ponad 10km.

Funlandia

Dmuchany Park Rozrywki Funlandia oferuje mnóstwo atrakcji dla dzieci w każdym wieku, które zlokalizowano na ponad 600 m. W ofercie parku znajduje się między innymi specjalna strefa dedykowana dzieciom w wieku 3 la, w której mogą one przebywać pod opieką przeszkolonych pracowników. Atrakcja powstała w 2021 roku.

Ruchome wydmy

Wydmy są położone na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, pomiędzy jeziorem Łebsko a brzegiem Bałtyku. Nazwa jest związana ze zjawiskiem “wędrówki” piasku w kierunku wschodnim za co odpowiadają podmuchy wiatru. Na skutek ich działania piasek przesuwa się z prędkością kilku metrów rocznie i prowadzi do zasypywania okolicznych lasów.

Kompleks Łeba Park

To nie jedna, a aż kilkanaście różnych atrakcji zlokalizowanych w jednym miejscu:

  • zamek strachu – nazwa mówi sama za siebie;
  • Bajlandia – atrakcje 3D;
  • Minigolf – super rozrywka dla całej rodziny;
  • kino 7D;
  • kopalnia złota;
  • pojazdy Flinstonów;
  • Kopalnia złota;
  • Rowery wodne;
  • Dinozaury w skali 1:1
  • Labirynt magicznych luster
  • Park wodny i plac zabaw;
  • Animacje związane z tematyką piratów;
  • Park miniatur o tematyce latarni morskich.

Muzeum motyli + Illuzeum

Pomimo swojej nazwy przepastne zbiory tego miejsca obejmują nie tylko motyle, ale i inne insekty.

Muzeum funkcjonuje od 20 czerwca 1999 roku i współpracuje z inną atrakcją mieszczącą się w tym samym miejscu – Illuzeum.

W ramach jednego biletu można więc zobaczyć też mnóstwo atrakcji, których tematem przewodnim są wszelkiej maści iluzje optyczne.

Labirynt

Główną atrakcję stanowi rozległy labirynt w całości zbudowany z żywych roślin.

Na osoby, którym znudzi się buszowanie po zakamarkach labiryntu czekają też inne atrakcje zlokalizowane na świeżym powietrzu.

Wśród nich można znaleźć rozbudowany plac zabaw z zamkiem i zjeżdżalniami oraz licznymi grami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Od dość statecznych szachów aż po rzutki do tarcz oraz pole do mini hokeja.

Discovery Park

To miejsce dla aktywnych osób. Czego tu nie ma?

Zjeżdżalnie, kolejki, karuzele, tory wodne, trampoliny, ścianki wspinaczkowe, samochodziki elektryczne, interaktywne makiety i wiele innych atrakcji dla dzieci.

Przed, po i w trakcie zabawy zapraszamy też do okolicznych barów i stoisk z przekąskami, gdzie można na chwilę odsapnąć i coś przekąsić.

Muzeum figur woskowych

Najsłynniejszym muzeum figur woskowych na świecie jest to założone przez Madame Tussaud w Londynie.

Jego odpowiednik zlokalizowany w Łebie jest znacznie mniejszy, ale to nie oznacza, że gorszy. Wręcz przeciwnie!

Można tu znaleźć szereg postaci ze świata showbiznesu i ogólnej popkultury. Również tej związanej z branżą wysokich technologii.

Oceanarium

Oceanarium składa w sumie z około 30-tu akwariów w których bytują najróżniejsze gatunki ryb i innych stworzeń zamieszkujących zbiorniki słonej i słodkiej wody.

Zwierzęta prezentują się wprost zachwycająco i wszystkie, bez względu na rozmiar robią ogromne wrażenie.

Muzeum wyrzutni rakiet

Muzeum mieści się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w pozostałościach po tajnym, hitlerowskim poligonie doświadczalnym. To właśnie tutaj niemcy testowali swoje rakiety balistyczne średniego zasięgu z rodziny V.

W latach ‘70 XX w. placówkę przekształcono w Stację Sondażu Rakietowego, w której testowano między innymi satelity metrologiczne.

Po zakończeniu działalności wojskowej teren przeszedł pod jurysdykcję cywilną i został przekształcony w muzeum. Aktualnie jedną z największych atrakcji tego miejsca są makiety 1:1 różnego rodzaju pocisków krótkiego i średniego zasięgu z minionego wieku.

Muzeum bursztynu

Muzeum składa się z czterech sal o łącznej powierzchni 400 m2. Każda z nich jest związana z historią bursztynu.

  1. Las bursztynowy – prezentacja tego jak wyglądał las przed 40 mln.lat, będący początkiem procesu, który doprowadził do powstania bursztynu.
  2. Epoka lodowcowa – bardzo ważny etap w historii Ziemi, który wpłynął na rozmieszczenie jego złóż. Ekspozycja obejmuje między innymi makiety zwierząt z tego okresu.
  3. Sala inkluzji – wypełniona bursztynami z uwięzionymi w nich owadami.
  4. Bursztynowa komnata – sala wypełniona elementami z bursztynu wytworzonymi przez człowieka.

Zabytki i inne ważne miejsca

W krajobraz Łeby wpisuje się również kilka punktów, które zdecydowanie warto odwiedzić. Wśród nich należy wymienić:

  1. Krzyż Nawigacyjny – znajduje się u podnóża zachodniego falochronu i jest swoistym epitafium poświęconym pamięci ludzi morza, którzy na nim zaginęli (marynarzy, rybaków, żeglarzy).
  2. Ruiny kościoła św. Mikołaja – najstarszy zabytek miasta.
    Właśnie w tym miejscu znajdowała się pierwsza osada rybacka z XIV w. Kościół został niemal w całości zniszczony przez sztorm i w tej chwili można podziwiać jedynie jego pozostałości.
  3. “Matka Boska jako orędowniczka” – obraz został namalowany na zlecenie tutejszej parafii przez niemieckiego ekspresjonistę z grupy “Die Brűcke” – Maxa Pechsteina. Wykonano go na prześcieradle z wykorzystaniem farb używanych przez rybaków do malowania łodzi.
  4. Ogród ornitologiczny przy ul. Kolonijnej – jest to kompleks złożony z systemu wysepek i stawów mieszczących się na powierzchni około 6ha. Ogród stanowi dom dla ponad 100 gatunków ptaków z całego świata.
  5. Park Jana Pawła II przy ul. Łąkowej w Łebie – w tym miejscu znajduje się figura św. Jakuba Apostoła autorstwa rzeźbiarza-artysty Piotra Tyborskiego.
  6. Port morski w Łebie wraz z przystanią dla jachtów to niemal obowiązkowy punkt odwiedzin w tym urokliwym miasteczku. Pełni on zarówno funkcję turystyczną jak i rybacką.
  7. Słowiński Park Narodowy – Łeba graniczy bezpośrednio ze Słowińskim Parkiem Narodowym, który został powołany do życia 1.01.1967 r., jako jedenasty z kolei i trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce. Na powierzchni 18247 ha bytuje wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym kilka endemicznych. W 1977 roku obszar ten został wpisany przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery.